# Citroën e-Berlingo XL 50 kWh (2024)

> Source: [Green Cars Compare](https://greencarscompare.ru/car/citroen-e-berlingo-xl-50-kwh/)
> Last Updated: 2025-12-04

## Specifications
| Feature | Value |
| :--- | :--- |
| **Car Make** | Citroën |
| **Car Model** | e-Berlingo |
| **Car Trim** | XL 50 kWh |
| **Production Status** | Discontinued |
| **Production Start Year** | 2021 |
| **Production End Year** | 2024 |
| **Country of Manufacture** | uk |
| **Market Availability** | EU |
| **Price Used** | 27840 € |
| **Real-world Range** | 237 км |
| **Battery Pack Capacity (Usable)** | 46.3 кВт·ч |
| **Battery Pack Capacity (Nominal)** | 50 кВт·ч |
| **Energy Consumption, range/kWh** | 5.12 км/кВт·ч |
| **Drive Type** | fwd |
| **Motor Number** | 1 motor |
| **Motor Type** | PMSM |
| **Acceleration** | 11.7 сек |
| **Max Speed** | 135 км/ч |
| **Motor Power** | 100 кВт |
| **Motor Torque** | 260 Н·м |
| **Charge Port** | CCS Type 2 |
| **Battery Architecture** | 400 В |
| **On-Board Charger (AC)** | 7.4 кВт |
| **Max Charging Power (DC)** | 101 кВт |
| **Max DC Charging Power 400V** | 101 кВт |
| **Body Style** | minivan |
| **Seats** | 7 |
| **Cargo Capacity (Trunk)** | 806 л |
| **Max Cargo Capacity (Seats Folded)** | 2693 л |
| **Cargo Capacity (Frunk)** | 0 л |
| **Length** | 4753 мм |
| **Width (no mirrors)** | 1921 мм |
| **Height** | 1849 мм |
| **Wheelbase** | 2975 мм |
| **Curb Weight** | 1813 кг |
| **Towing capacity (braked)** | 750 кг |


---
*Visit [the original page](https://greencarscompare.ru/car/citroen-e-berlingo-xl-50-kwh/) for full details, gallery and reviews.*