# Lancia Ypsilon 54 kWh (2026)

> Source: [Green Cars Compare](https://greencarscompare.ru/car/lancia-ypsilon-54-kwh-2025/)
> Last Updated: 2025-12-04

## Specifications
| Feature | Value |
| :--- | :--- |
| **Car Make** | Lancia |
| **Car Model** | Ypsilon |
| **Car Trim** | 54 kWh |
| **Production Status** | Produced |
| **Production Start Year** | 2025 |
| **Country of Manufacture** | spain |
| **Market Availability** | EU |
| **Price New** | 33700 € |
| **Real-world Range** | 371 км |
| **Battery Pack Capacity (Usable)** | 50.8 кВт·ч |
| **Battery Pack Capacity (Nominal)** | 54 кВт·ч |
| **Energy Consumption, range/kWh** | 7.3 км/кВт·ч |
| **Drive Type** | fwd |
| **Motor Number** | 1 motor |
| **Motor Type** | PMSM |
| **Acceleration** | 8.2 сек |
| **Max Speed** | 150 км/ч |
| **Motor Power** | 115 кВт |
| **Motor Torque** | 260 Н·м |
| **Charge Port** | CCS Type 2 |
| **Battery Architecture** | 400 В |
| **On-Board Charger (AC)** | 11 кВт |
| **Max Charging Power (DC)** | 100 кВт |
| **Max DC Charging Power 400V** | 100 кВт |
| **Body Style** | hatchback |
| **Seats** | 5 |
| **Cargo Capacity (Trunk)** | 309 л |
| **Max Cargo Capacity (Seats Folded)** | 1118 л |
| **Cargo Capacity (Frunk)** | 0 л |
| **Length** | 4080 мм |
| **Width (no mirrors)** | 1760 мм |
| **Height** | 1440 мм |
| **Wheelbase** | 2545 мм |
| **Curb Weight** | 1561 кг |
| **Towing capacity (braked)** | 0 кг |


---
*Visit [the original page](https://greencarscompare.ru/car/lancia-ypsilon-54-kwh-2025/) for full details, gallery and reviews.*