# Mercedes EQS SUV 450 4MATIC (2026)

> Source: [Green Cars Compare](https://greencarscompare.ru/car/mercedes-eqs-suv-450-4matic-2023/)
> Last Updated: 2025-12-04

## Specifications
| Feature | Value |
| :--- | :--- |
| **Car Make** | Mercedes |
| **Car Model** | EQS SUV |
| **Car Trim** | 450 4MATIC |
| **Production Status** | Produced |
| **Production Start Year** | 2023 |
| **Country of Manufacture** | usa |
| **Market Availability** | EU, USA |
| **Price New** | 114609 € |
| **Price Used** | 87990 € |
| **Real-world Range** | 537 км |
| **Battery Pack Capacity (Usable)** | 118 кВт·ч |
| **Battery Pack Capacity (Nominal)** | 125 кВт·ч |
| **Energy Consumption, range/kWh** | 4.55 км/кВт·ч |
| **Drive Type** | awd |
| **Motor Number** | 2 motors |
| **Motor Type** | PMSM (front), PMSM (rear) |
| **Acceleration** | 6.1 сек |
| **Max Speed** | 210 км/ч |
| **Motor Power** | 265 кВт |
| **Motor Torque** | 800 Н·м |
| **Charge Port** | CCS Type 2 |
| **Battery Architecture** | 400 В |
| **On-Board Charger (AC)** | 11 кВт |
| **On-Board Charger (AC) Optional** | 22 кВт |
| **Max Charging Power (DC)** | 200 кВт |
| **Max DC Charging Power 400V** | 200 кВт |
| **Body Style** | suv |
| **Seats** | 5, 7 |
| **Cargo Capacity (Trunk)** | 645 л |
| **Max Cargo Capacity (Seats Folded)** | 2100 л |
| **Cargo Capacity (Frunk)** | 0 л |
| **Length** | 5125 мм |
| **Width (no mirrors)** | 1959 мм |
| **Height** | 1718 мм |
| **Wheelbase** | 3210 мм |
| **Curb Weight** | 2840 кг |
| **Towing capacity (braked)** | 1800 кг |


---
*Visit [the original page](https://greencarscompare.ru/car/mercedes-eqs-suv-450-4matic-2023/) for full details, gallery and reviews.*