# Rivian R1T Performance Dual-Motor Max (2026)

> Source: [Green Cars Compare](https://greencarscompare.ru/car/rivian-r1t-performance-dual-motor-max-2025/)
> Last Updated: 2025-12-04

## Specifications
| Feature | Value |
| :--- | :--- |
| **Car Make** | Rivian |
| **Car Model** | R1T |
| **Car Trim** | Performance Dual-Motor Max |
| **Production Status** | Produced |
| **Production Start Year** | 2025 |
| **Country of Manufacture** | usa |
| **Market Availability** | USA |
| **Real-world Range** | 642 км |
| **Battery Pack Capacity (Usable)** | 140 кВт·ч |
| **Battery Pack Capacity (Nominal)** | 147 кВт·ч |
| **Energy Consumption, range/kWh** | 4.59 км/кВт·ч |
| **Drive Type** | awd |
| **Motor Number** | 2 motors |
| **Motor Type** | PMSM (front), PMSM (rear) |
| **Acceleration** | 3.6 сек |
| **Max Speed** | 209 км/ч |
| **Motor Power** | 496 кВт |
| **Motor Torque** | 1124 Н·м |
| **Charge Port** | CCS Type 1 |
| **Battery Architecture** | 400 В |
| **On-Board Charger (AC)** | 11.5 кВт |
| **Max Charging Power (DC)** | 220 кВт |
| **Max DC Charging Power 400V** | 220 кВт |
| **Body Style** | pickup |
| **Seats** | 5 |
| **Cargo Capacity (Trunk)** | 821 л |
| **Max Cargo Capacity (Seats Folded)** | 1670 л |
| **Cargo Capacity (Frunk)** | 314 л |
| **Length** | 5514 мм |
| **Width (no mirrors)** | 2082 мм |
| **Height** | 1986 мм |
| **Wheelbase** | 3449 мм |
| **Curb Weight** | 3072 кг |
| **Towing capacity (braked)** | 3492 кг |


---
*Visit [the original page](https://greencarscompare.ru/car/rivian-r1t-performance-dual-motor-max-2025/) for full details, gallery and reviews.*