# Smart #5 Brabus (2026)

> Source: [Green Cars Compare](https://greencarscompare.ru/car/smart-5-brabus-2025/)
> Last Updated: 2025-12-04

## Specifications
| Feature | Value |
| :--- | :--- |
| **Car Make** | Smart |
| **Car Model** | #5 |
| **Car Trim** | Brabus |
| **Production Status** | Produced |
| **Production Start Year** | 2025 |
| **Country of Manufacture** | china |
| **Market Availability** | EU |
| **Price New** | 60900 € |
| **Real-world Range** | 459 км |
| **Battery Pack Capacity (Usable)** | 94 кВт·ч |
| **Battery Pack Capacity (Nominal)** | 100 кВт·ч |
| **Energy Consumption, range/kWh** | 4.88 км/кВт·ч |
| **Drive Type** | awd |
| **Motor Number** | 2 motors |
| **Motor Type** | PMSM (front), PMSM (rear) |
| **Acceleration** | 3.8 сек |
| **Max Speed** | 210 км/ч |
| **Motor Power** | 475 кВт |
| **Motor Torque** | 710 Н·м |
| **Charge Port** | CCS Type 2 |
| **Battery Architecture** | 800 В |
| **On-Board Charger (AC)** | 22 кВт |
| **Max Charging Power (DC)** | 400 кВт |
| **Max DC Charging Power 400V** | 150 кВт |
| **Body Style** | suv |
| **Seats** | 5 |
| **Cargo Capacity (Trunk)** | 630 л |
| **Max Cargo Capacity (Seats Folded)** | 1530 л |
| **Cargo Capacity (Frunk)** | 47 л |
| **Length** | 4695 мм |
| **Width (no mirrors)** | 1920 мм |
| **Height** | 1705 мм |
| **Wheelbase** | 2900 мм |
| **Curb Weight** | 2378 кг |
| **Towing capacity (braked)** | 1600 кг |


---
*Visit [the original page](https://greencarscompare.ru/car/smart-5-brabus-2025/) for full details, gallery and reviews.*