# Volkswagen ID.3 Pro S (2023)

> Source: [Green Cars Compare](https://greencarscompare.ru/car/volkswagen-id-3-pro-s-5-seats/)
> Last Updated: 2025-12-04

## Specifications
| Feature | Value |
| :--- | :--- |
| **Car Make** | Volkswagen |
| **Car Model** | ID.3 |
| **Car Trim** | Pro S |
| **Production Status** | Discontinued |
| **Production Start Year** | 2020 |
| **Production End Year** | 2023 |
| **Country of Manufacture** | germany, china |
| **Market Availability** | EU |
| **Price Used** | 18440 € |
| **Real-world Range** | 479 км |
| **Battery Pack Capacity (Usable)** | 77 кВт·ч |
| **Battery Pack Capacity (Nominal)** | 82 кВт·ч |
| **Energy Consumption, range/kWh** | 6.22 км/кВт·ч |
| **Drive Type** | rwd |
| **Motor Number** | 1 motor |
| **Motor Type** | PMSM |
| **Acceleration** | 7.9 сек |
| **Max Speed** | 160 км/ч |
| **Motor Power** | 150 кВт |
| **Motor Torque** | 310 Н·м |
| **Charge Port** | CCS Type 2 |
| **Battery Architecture** | 400 В |
| **On-Board Charger (AC)** | 11 кВт |
| **Max Charging Power (DC)** | 120 кВт |
| **Max DC Charging Power 400V** | 120 кВт |
| **Body Style** | hatchback |
| **Seats** | 4, 5 |
| **Cargo Capacity (Trunk)** | 385 л |
| **Max Cargo Capacity (Seats Folded)** | 1267 л |
| **Cargo Capacity (Frunk)** | 0 л |
| **Length** | 4261 мм |
| **Width (no mirrors)** | 1809 мм |
| **Height** | 1552 мм |
| **Wheelbase** | 2765 мм |
| **Curb Weight** | 1934 кг |
| **Towing capacity (braked)** | 0 кг |
| **Safety Rating NCAP** | 5 |


---
*Visit [the original page](https://greencarscompare.ru/car/volkswagen-id-3-pro-s-5-seats/) for full details, gallery and reviews.*