# Volkswagen ID.5 Pro Performance (2023)

> Source: [Green Cars Compare](https://greencarscompare.ru/car/volkswagen-id-5-pro-performance/)
> Last Updated: 2025-12-04

## Specifications
| Feature | Value |
| :--- | :--- |
| **Car Make** | Volkswagen |
| **Car Model** | ID.5 |
| **Car Trim** | Pro Performance |
| **Production Status** | Discontinued |
| **Production Start Year** | 2022 |
| **Production End Year** | 2023 |
| **Country of Manufacture** | germany |
| **Market Availability** | EU |
| **Price Used** | 29750 € |
| **Real-world Range** | 457 км |
| **Battery Pack Capacity (Usable)** | 77 кВт·ч |
| **Battery Pack Capacity (Nominal)** | 82 кВт·ч |
| **Energy Consumption, range/kWh** | 5.94 км/кВт·ч |
| **Drive Type** | rwd |
| **Motor Number** | 1 motor |
| **Motor Type** | PMSM |
| **Acceleration** | 8.4 сек |
| **Max Speed** | 160 км/ч |
| **Motor Power** | 150 кВт |
| **Motor Torque** | 310 Н·м |
| **Charge Port** | CCS Type 2 |
| **Battery Architecture** | 400 В |
| **On-Board Charger (AC)** | 11 кВт |
| **Max Charging Power (DC)** | 135 кВт |
| **Max DC Charging Power 400V** | 135 кВт |
| **Body Style** | suv |
| **Seats** | 5 |
| **Cargo Capacity (Trunk)** | 549 л |
| **Max Cargo Capacity (Seats Folded)** | 1561 л |
| **Cargo Capacity (Frunk)** | 0 л |
| **Length** | 4599 мм |
| **Width (no mirrors)** | 1852 мм |
| **Height** | 1613 мм |
| **Wheelbase** | 2766 мм |
| **Curb Weight** | 2042 кг |
| **Towing capacity (braked)** | 1000 кг |
| **Safety Rating NCAP** | 5 |


---
*Visit [the original page](https://greencarscompare.ru/car/volkswagen-id-5-pro-performance/) for full details, gallery and reviews.*