# Volkswagen ID.7 Pro (2026)

> Source: [Green Cars Compare](https://greencarscompare.ru/car/volkswagen-id-7-tourer-pro/)
> Last Updated: 2025-12-04

## Specifications
| Feature | Value |
| :--- | :--- |
| **Car Make** | Volkswagen |
| **Car Model** | ID.7 |
| **Car Trim** | Pro |
| **Production Status** | Produced |
| **Production Start Year** | 2024 |
| **Country of Manufacture** | germany |
| **Market Availability** | EU |
| **Price New** | 54905 € |
| **Price Used** | 49590 € |
| **Real-world Range** | 496 км |
| **Battery Pack Capacity (Usable)** | 77 кВт·ч |
| **Battery Pack Capacity (Nominal)** | 82 кВт·ч |
| **Energy Consumption, range/kWh** | 6.44 км/кВт·ч |
| **Drive Type** | rwd |
| **Motor Number** | 1 motor |
| **Motor Type** | PMSM |
| **Acceleration** | 6.6 сек |
| **Max Speed** | 180 км/ч |
| **Motor Power** | 210 кВт |
| **Motor Torque** | 560 Н·м |
| **Charge Port** | CCS Type 2 |
| **Battery Architecture** | 400 В |
| **On-Board Charger (AC)** | 11 кВт |
| **Max Charging Power (DC)** | 175 кВт |
| **Max DC Charging Power 400V** | 175 кВт |
| **Body Style** | wagon |
| **Seats** | 5 |
| **Cargo Capacity (Trunk)** | 605 л |
| **Max Cargo Capacity (Seats Folded)** | 1714 л |
| **Cargo Capacity (Frunk)** | 0 л |
| **Length** | 4961 мм |
| **Width (no mirrors)** | 1862 мм |
| **Height** | 1551 мм |
| **Wheelbase** | 2971 мм |
| **Curb Weight** | 2193 кг |
| **Towing capacity (braked)** | 1000 кг |
| **Safety Rating NCAP** | 5 |


---
*Visit [the original page](https://greencarscompare.ru/car/volkswagen-id-7-tourer-pro/) for full details, gallery and reviews.*